Boccia

Co je BOCCIA

 

Boccia je sport podobný francouzské hře petanque.

Díky své povaze je velmi populární mezi lidmi s těžkým fyzickým postižením, a to zejména s dětskou mozkovou obrnou, traumatickým poškozením mozku či po mozkové mrtvici. Je také jediným sportovním odvětvím, kde tito lidé mohou změřit své síly na nejvyšší možné úrovni - na paralympijských hrách.
Základní rozdíl oproti hře petanque spočívá v herních míčích a povrchu. Boccia míče jsou  kožené, výrazně lehčí, větší a měkčí než těžké kovové koule používané při pentaque. Povrch hracího pole musí být rovný a hladký, hraje se ve sportovních halách a tělocvičnách. Rozměry hracího pole jsou 12,5 m × 6 m.

Jednotlivci, kterým jejich pohybové omezení nedovoluje samostatně odhazovat míč, hrají s asistentem a hrací pomůckou – rampou. S jejich pomocí umisťují míče do hracího pole. Asistent dle pokynů hráče nastaví sklon a směr rampy a hráč po ní spustí míč. 

 

 

Bocciu mohou hrát jednotlivci i družstva. Ke hře je potřeba 6 červených, 6 modrých a jeden bílý míček tzv. “jack”. Cílem hry je umístit míčky své barvy co nejblíže bílému  míčku.

Fotogalerie: Boccia

Tato fotogalerie je prázdná.